Europejski lider w zakresie usług obróbki powierzchniowej

Nieustannie, od 60 lat, rozwijamy liczne strategie badawcze, które pozwalają nam dzisiaj uczestniczyć na bieżąco w Państwa projektach.

Dzięki naszej wiedzy oraz doświadczeniu w zakresie usług obróbki powierzchniowej, jesteśmy w stanie profesjonalnie wspierać Państwa, jak i przedstawiać nowoczesne rozwiązania zgodne ze specyfikacją oraz wymaganiami (w dziedzinie: logistyki, jakości, środowiska, pakowania itd. …)

Obróbki powierzchni kwalifikowane dla przemysłu zbrojeniowego.

Każdy zleceniodawca obróbki powierzchniowej metali opracowuje własne wymagania. W dziedzinach, takich jak branża zbrojeniowa lub lotnicza, wymagania te stają się coraz bardziej rygorystyczne. Dzieje się tak, ponieważ firmy z branży zbrojeniowej lub lotniczej nie mogą podejmować ryzyka korzystania z usług firm, które nie są w stanie zagwarantować im części z powłoką opracowaną ściśle dla ich potrzeb. Dlatego wymagają one od swoich podwykonawców określonych kwalifikacji.

Firma Electropoli, specjalista w dziedzinie malowania przemysłowego, cynkowania ogniowego, a także obróbki chemicznej i elektrolitycznej posiada już kwalifikacje narzucone przez największe firmy z branży zbrojeniowej (NEXTER, MBDA itp.) i jest w stanie przyjąć inne.

Co to jest kwalifikacja dla branży zbrojeniowej?
Oprócz różnych norm, których muszą przestrzegać firmy specjalizujące się w dziedzinie obróbki powierzchni, zleceniodawcy, a w szczególności zleceniodawcy z branży zbrojeniowej i lotniczej, mogą wymagać do swoich podwykonawców uzyskania określonych kwalifikacji pozwalających stwierdzić, że są oni zdolni do wykonywania powłok na określonych elementach.

Homologacja ta jest zatem dowodem, że firma zdobywająca zlecenie jest w stanie poddać obróbce różne części, przestrzegając bardzo precyzyjnie wymogów narzuconych przez zleceniodawcę.

Aby uzyskać tę kwalifikację, firmy otrzymują dokument o nazwie DTA (Dossier technique d’application — dokumentacja techniczna stosowania) i wykonują wymaganą obróbkę na serii elementów próbnych. Jeżeli próby te zostaną wykonane z idealnym przestrzeganiem DTA i okażą się przekonujące dla firm z branży zbrojeniowej, firma zajmująca się obróbką powierzchni otrzymuje kwalifikację, która umożliwia jej zdobycie zamówienia.

Bogata w liczne kwalifikacje firma Electropoli już towarzyszy dużym firmom z branży zbrojeniowej i lotniczej poprzez specjalne techniki malowania proszkowego lub malowania kataforetycznego.

Obróbka tamponami w celu zapewnienia zlokalizowanej ochrony cynkowo-niklowej

Firma Electropoli, specjalista w dziedzinie obróbki powierzchniowej metali, towarzyszy firmom przemysłowym z branży motoryzacyjnej, lotniczej, a także zbrojeniowej w procesach zlokalizowanego powlekania uszkodzonych części, o dużych rozmiarach lub technicznych, poprzez nakładanie tamponem. Na czym polega obróbka tamponem? W jakich okolicznościach stosować ten sposób? Objaśnienia!

Kiedy stosować obróbkę zlokalizowaną tamponem?

Niektórych części przemysłowych nie można poddawać standardowej obróbce elektrolitycznej. Dotyczy to w szczególności części o dużych rozmiarach, zbyt ciężkich lub niemożliwych do demontażu, których nie można w całości zanurzyć w kąpieli elektrolitycznej lub które wymagają zabezpieczenia jedynie niewielkiej strefy. Dotyczy to również niektórych części uszkodzonych, których nie można demontować. Istnieje na szczęście rozwiązanie umożliwiające ich powlekanie i nadawanie im właściwości podobnych do uzyskiwanych po obróbce przez zanurzanie w kadzi. Rozwiązanie to polega na zlokalizowanym elektrolitycznym osadzie metalowym (może to być cynk, nikiel, miedź, mieszanina cynku i niklu itp.) nakładanym za pomocą tak zwanego tamponu. Dobrze wiedzieć: proces ten okazuje się skuteczny do wykonywania powłoki nowej lub naprawy części. Ponadto obróbka tamponem wymaga przygotowania naprawianej części lub strefy poprzez czyszczenie i odtłuszczanie.

Obróbka tamponem — jak to działa?

Ten sposób obróbki powierzchni polega na nasączaniu tamponu roztworem elektrolitycznym zawierającym metalowe cząstki i osadzanie ich na podłożu. W tym momencie tampon tworzy anodę, a obrabiany element katodę. Przez tampon przepływa prąd umożliwiający migrację metalowych cząstek z anody do katody, gwarantując jednolite osadzanie. Podobnie jak obróbka elektrolityczna w kadzi, nakładanie za pomocą tamponu ma zaletę polegającą na nadawaniu powierzchni:

  • idealnej odporności na korozję,
  • wyższej wytrzymałości,
  • lepszych właściwości mechanicznych,
  • pięknych wykończeń.

Obróbki elektrolityczne, malowanie przemysłowe, cynkowanie ogniowe… Niezależnie od podłoża, zamierzanego celu, ilości do obróbki firma Electropoli będzie umiała zaproponować obróbkę powierzchnią najlepiej dostosowaną do potrzeb klienta.

System kwalifikacji do procesów specjalnych obejmujących technikę obróbki kataforetycznej powierzchni ze stopów magnezu

W celu zaspokojenia potrzeb przemysłu zbrojeniowego, firma Electropoli opracowała system kwalifikacji do procesów specjalnych AQPS_M_2015_106_00 obejmujących technikę obróbki kataforetycznej powierzchni ze stopów magnezu. Ta obróbka kataforetyczna, specjalnie opracowana przez naszą firmę, jest realizowana w naszym zakładzie w Saumur w Dolinie Loary.

Na czym polega kataforeza powierzchni ze stopów magnezu?
Kataforeza to technika przemysłowa polegająca na elektrochemicznym osadzaniu na metalowym podłożu powłoki, która w trwały i kompleksowy sposób zabezpiecza przed korozją. Polega ona na zanurzeniu podłoża, będącego katodą, w farbie rozpuszczalnej w wodzie i doprowadzeniu prądu elektrycznego w celu zapewnienia jednolitego osadzania się zawieszonych cząsteczek farby na podłożu: farba jest następnie polimeryzowana poprzez wygrzewanie prowadzące do uzyskania końcowej funkcjonalnej powłoki.

Specjalny proces przeznaczony do obróbki kataforetycznej powierzchni ze stopów magnezu
O ile obróbka kataforetyczna jest powszechnie stosowana dla podłoży stalowych, żeliwnych czy aluminiowych, znacznie rzadziej używana jest dla detali wykonanych ze stopów magnezu. Dzieje się tak, ponieważ magnez jest metalem bardzo trudnym do powlekania. Z tego względu, firma Electropoli musiała opracować specjalny proces AQPS_M_2015_106_00 mający na celu zagwarantowanie zgodności tej techniki obróbki powierzchniowej z wymaganiami jej klienta produkującego specjalne obudowy przeznaczone dla przemysłu zbrojeniowego.

To osiągnięcie dowodzi, że firma Electropoli potrafi zapewnić obróbki powierzchniowe dla metali trudnych do powlekania, takich jak magnez, a także szybko reagować na specyficzne oczekiwania swoich klientów.

Chcesz przygotować metalowe detale dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, zbrojeniowego … Zarówno w zakresie malowania przemysłowego, jak i nakładania powłok elektrolitycznych, firma Electropoli opracuje dopasowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania w zakresie obróbki wszelkich podłoży, niezależnie od ich składu.

Odkryj nasze różne techniki malowania przemysłowego

Electropoli, specjalista w zakresie obróbki powierzchniowej metali i malowania przemysłowego, spełnia potrzeby profesjonalnych podmiotów z sektora motoryzacyjnego, zbrojeniowego, lotniczego… W zależności od ograniczeń, typu detalu czy wielkości przeznaczonych do obróbki, jesteśmy w stanie zaproponować szereg technik malowania przemysłowego idealnie dostosowanych do Twoich potrzeb.

Lakierowanie elektrolityczne w celu zabezpieczenia metali (kataforeza)

Firmę Electropoli wyróżnia przede wszystkim jej oferta lakierowania elektrolitycznego na skalę europejską, dzięki której może być bliżej swoich odbiorców. Procesy te umożliwiają trwałe zabezpieczenie wszystkich metalowych podłoży poprzez nadanie metalowym detalom bardzo dobrych właściwości antykorozyjnych, lepszego wyglądu itp.

Obróbka powierzchniowa poprzez malowanie farbą ciekłą lub malowanie proszkowe

Oprócz powłok elektrolitycznych Electropoli może stosować bardziej klasyczne techniki malowania odpowiednie do każdego typu detali przemysłowych.

Malowanie farbą ciekłą: estetyka i staranne wykończenie

Przede wszystkim ma ona postać obróbki z użyciem farby ciekłej. Ta wyjątkowo estetyczna technika oferuje szeroki wybór kolorów i wykończeń, zwłaszcza w przypadku techniki malowania elektrostatycznego farbą ciekłą. Ponadto, jest ona bardzo wydajna i zapewnia dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne.

Malowanie proszkowe: ekonomiczne i ekologiczne
Zastosowanie malowania proszkowego, zwanego również natryskiwaniem elektrostatycznym, jest wyjątkowo skuteczne w przypadku powlekania stali, żeliwa, aluminium czy nawet magnezu w branży pojazdów osobowych i ciężarowych, w sektorze motocyklowym, lotniczym, zbrojeniowym ...

  • Ta technika malowania zapewnia liczne korzyści:
    - Jest ekologiczna, ponieważ nie wymaga stosowania żadnych rozpuszczalników, metali ciężkich ...
    - Jest ekonomiczna, ponieważ może być realizowana w sposób automatyczny z użyciem pistoletów natryskowych do malowania elektrostatycznego
    - Po nałożeniu i polimeryzacji powłoka jest odporna na warunki atmosferyczne, uderzenia, korozję ...
  • Lakierowanie elektrolityczne, malowanie farbą ciekłą, malowanie proszkowe ... Istnieje wiele procesów umożliwiających powlekanie metalowych podłoży w sposób estetyczny i z jednoczesną poprawą ich właściwości.
  • Niezależnie od typu metalowego detalu, który chcesz pomalować, jego wielkości i Twoich celów, firma Electropoli będzie mogła Ci zaproponować najlepsze rozwiązanie z zakresu malowania przemysłowego.